а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провинцијализам

мн. провинцијализми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23402
1. (само едн.) Појава, особини карактеристични за жителите на провинцијата; ограниченост на културните, духовните и други интереси.
Англиски: provincialism Албански: provincializëm
2. Збор или израз од дијалектниот јазик, некарактеристичен за литературниот јазик.
Англиски: provincialism Албански: provincializëm
Употреба: Лингвистика
Примери:
Авторот често целно употребува провинцијализми.