а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провинција

мн. провинции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7571
1. Територија освоена и управувана од Римјаните.
Англиски: province Албански: provincë, peshkopat
Употреба: Историја
2. Административно-територијална единица во некои држави.
Англиски: province Албански: provincë, krahinë
Употреба: Административен термин
3. Внатрешноста на една земја наспроти главниот град.
Англиски: province Албански: provincë
Употреба: Разговорно
Примери:
Деца од провинција.
4. Во потценувачка смисла - културна заостанатост.
Англиски: hinterland Албански: humbëtirë, provincial
Употреба: Пејоратив , Преносно значење