а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провира

провираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6381
1. провре
Англиски: squeeze through Албански: depërtoj
2. Вири, се гледа делумно од некаде.
Англиски: peek Албански: shikoj vjedhurazi
Изведенки
провирање ср.
глаг. им.