а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провлак

мн. провлаци
Вид збор: Именка, машки род
Тесен копнен појас меѓу две води, кој спојува две големи копнени површини.
Англиски: isthmus Албански: ngushticë, rryp toke
Употреба: Географија