а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провне

(се) провнат; провни, провнете; провнав, провнаа; провнал; (ќе) провнев, (ќе) провнеа; (ќе) провнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32988
(Се) пробие низ мал, тесен отвор.
Англиски: squeeze through
Примери:
Мачката се провна под вратата и избега.
Ја провна раката во малото џепче и извади нешто.
Изведенки
1. провнува несв.
(се) провнуваат
2. провнување ср.
глаг. им.