а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провози

(се) провозат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Вози малку, помине краток пат возејќи.
Англиски: drive
Примери:
Детето го украло скутерот само за да го провози.
2. (се провози) Се вози малку, помине краток пат возејќи се.
Англиски: drive
Примери:
Се провози со велосипед.
Изведенки
провозува несв.
(се) провозуваат
повт.
Пример: Тој понекогаш се провозува низ градот со автомобил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК