а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провокативен

провокативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9790
Што провоцира, што предизвикува, што подбуцнува.
Англиски: provocative
Примери:
Провокативен говор.
Провокативна облека.
Изведенки
1. провокативно прил.
Пример: Таа изгледаше провокативно.
2. провокативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК