а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провокатор

мн. провокатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19676
1. Тој што провоцира.
Англиски: provocateur Француски: provocateur Албански: provokues
Примери:
Тој играше улога на провокатор.
2. Таен агент, лажен истомисленик вовлечен во некоја средина (организација, партија) со намера да поттикнува немири, казниви постапки.
Англиски: provocateur Француски: provocateur Албански: provokator
Изведенки
провокаторка ж.
мн. провокаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК