а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провокација

мн. провокации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5957
1. предизвикување, предизвик
Англиски: provocation Албански: provokim
Примери:
Не успеавме да им одолееме на странските провокации.
2. постапка на провокатор
Англиски: provocation Албански: provokim
Примери:
Провокацијата успеа, настана безредие.
смислена провокација
Изведенки
провокациски прид.
провокацискиот
Пример: провокациски тест
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК