а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провоцира

провоцираат; провоцирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10474
1. Предизвика, предизвикува некакви реакции.
Англиски: provoke Албански: provokoj
Примери:
Го провоцира неговиот зајадлив коментар.
2. Намерно предизвика, предизвикува некаков настан, нечија постапка.
Англиски: instigate Албански: nxit
Примери:
Група од неколкумина провоцираат судир со полицијата.
Изведенки
провоцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК