а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провреви

провреват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да вреви.
Англиски: make noise Албански: bëj zhurmë
Примери:
Заѕвони училишното ѕвонче и децата веднаш провревија.
2. Почне да зборува.
Англиски: talk Албански: filloj të flas
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Инсан нема да провреви.
3. Вреви кратко време.
Англиски: make noise Албански: bëj zhurmë shkurt
Примери:
Дојдоа внуците, провревија и си отидоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК