а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проврие

провријат; провриј, провријте; проврив, проврија; проврил; (ќе) провриев, (ќе) провриеја; (ќе) провриел; провриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34102
1. Почне да врие.
Англиски: boil Албански: vëloj, ziej
Примери:
Кога ќе проврие водата, се додава зеленчукот.
2. Врие кратко време.
Англиски: boil Албански: ziej shkurt
Примери:
Се вари млекото, па кога ќе проврие полека се замешува пченкарното брашно.
Сосот треба да проврие неколку минути.
Изведенки
1. проврива несв.
провриваат
2. провривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК