а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провртка

(се) проврткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21968
Се вртка непотребно некаде, кратко време.
Примери:
Дојде дома, се провртка малку и пак излезе.
Изведенки
проврткува несв.
(се) провркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК