а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогласи

прогласат; прогласен, прогласена, прогласено; прогласени; прогласил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2443
1. Објави, соопшти нешто.
Англиски: proclaim Албански: proklamoj, shpall, bëj të njohur, publikoj
Примери:
Властите прогласија вонредна состојба.
2. Со официјален акт објави почеток на нешто (настан, собир, приредба).
Англиски: declare Албански: shpall
3. Огласи, пушти абер.
Англиски: announce Албански: lajmëroj
Примери:
Тогаш глас прогласи низ градот.
4. (се прогласи) Самиот себеси се именува.
Англиски: declare Албански: u shpall
Примери:
Уште пред да се објават резултатите на изборите, се прогласи за победник.
Си се прогласи за цар.
Изведенки
1. прогласува несв.
(се) прогласуваат
2. прогласување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК