а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогние

прогнијат; прогнив, прогнија; прогнил; (ќе) прогниев, (ќе) прогниеја; (ќе) прогниел; прогниен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гние до крај, потполно.
Англиски: rot Албански: kalbet
Примери:
Дрвените скали прогнија, дрвото се рони
2. Почне да гние.
Англиски: rot Албански: fillon të kalbet
Примери:
Јаболката прогнија, нема кој да ги изеде.
3. Почне да пропаѓа морално и физички.
Англиски: rot Албански: kalbet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе прогние во затвор, ама си го заслужи.
Изведенки
1. прогнива несв.
прогниваат
2. прогнивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК