а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проговори

проговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1474
1. Почне да зборува.
Англиски: talk Албански: filloj të flas
Примери:
Старецот одвај проговори.
2. Почне разговор; каже, изговори.
Англиски: say Албански: fillon bisedën
Примери:
Таа прва му проговори.
Тој ништо не проговори.
Изведенки
1. проговара несв.
проговараат
2. проговарање ср.
глаг. им.
3. проговорува несв.
проговоруваат
4. проговорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК