а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогоненик

мн. прогоненици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53390
Тој што се наоѓа во прогонство.
Англиски: exile
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
прогоненичка ж.
мн. прогоненички