а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогонител

мн. прогонители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29103
Тој што прогонубва некого.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Им побегна на неговите прогонители.
Изведенки
прогонителка ж.
мн. прогонителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК