а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогон

мн. прогони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8799
1. Истерување, изгонување некаде далеку.
Англиски: persecution Албански: ndjekje, persekutim
Примери:
Безмилосен прогон.
Не се спаси од прогон.
Луѓето беа исплашени и изнемоштени од прогонот.
2. гонење
Англиски: prosecution Албански: ndjekje, persekutim
Употреба: Правда
Примери:
Тоа долго време го штитеше од прогон.
Од сите осомничени токму тие се недостапни за органите на кривичен прогон.
3. Мерка за земја - површина што може да се изора за еден ден орање.
Албански: njësi për tokën
Употреба: Земјоделство