а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогресивен

прогресивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15692
1. Што е напреден, што води, што се стреми кон прогрес, усовршување.
Англиски: progressive
Примери:
Прогресивна идеја.
Прогресивна литература.
2. Што постепено се развива, се зголемува.
Англиски: progressive
Употреба: Медицина
Примери:
Таа болест за среќа нема прогресивен карактер.
Изрази
Прогресивен данок - оданочување коешто сразмерно се зголемува со зголемувањето на примањата на даночните обврзници.
Прогресивна парализа - постепено сушење на мозокот коешто доведува до лудило.
Изведенки
прогресивно прил.