а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продавач

мн. продавачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2772
1. Тој што продава, што е вработен во продавница, во трговска куќа за да продава или да работи врз продажбата.
Англиски: vendor Албански: shitës
Употреба: Економија
Примери:
Продавач на весници.
Продавач на зелениот пазар.
2. Тој што има, што огласува нешто за продавање, што сака нешто свое да продаде (куќа, нива, кола и сл.)
Англиски: seller Албански: shitës
Употреба: Економија
Примери:
Продавач на коли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи