а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продефилира

продефилираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28390
Дефилира кратко време.
Англиски: march past Француски: défile
Примери:
Децата со најуспешните маски продефилираа на плоштадот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК