а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продлаби

продлабат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи дупка со длабење.
Англиски: perforate
Примери:
Го продлаби картонот на аголот и протна коноп низ дупката.
Изведенки
1. продлабува несв.
продлабуваат
2. продлабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК