а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продухови

продуховат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51912
Исполни, проткае со дух; даде духовен израз, значење.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Со своето зборување ги продухови присутните.
Изведенки
1. продуховува несв.
продуховуваат
2. продуховување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК