а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проза

(едн.) прозата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2615
1. Начин на јазично изразување без цврсто определени метрички шеми, неограничени со рима или ритам.
Англиски: prose Албански: prozë
Употреба: Литература
Примери:
Уметничка проза.
Македонска литературна проза.
Тој автор твори и поезија и проза.
2. Секојдневност, еднообразност, отсуство на поетско, убаво.
Англиски: prose Албански: prozë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Проза на животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК