а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозен

прозни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6433
1. Што е напишан во проза, што се однесува на проза.
Употреба: Литература
Примери:
Прозен текст.
Прозни дела.
2. Што пишува во проза.
Употреба: Литература
Примери:
Прозен автор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК