а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

производ

мн. производи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1938
1. Резултат на човечки труд.
Англиски: product Албански: prodhim
Употреба: Економија
Примери:
Нов производ на пазарот.
Месни производи.
2. Резултат на умствена работа, книжевно, уметничко дело.
Англиски: creation Албански: vepër
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
Последен производ од неговото перо.
Уметнички производ.
3. Резултат добиен со операцијата множење.
Англиски: product Албански: prodhim
Употреба: Математика