а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

произволен

произволни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13788
1. Што е без факти, без докази.
Англиски: unfounded
Примери:
Произволно тврдење.
Произволни конструкции.
2. Што е слободен, без ограничувања; по сопствена желба.
Англиски: arbitrary
Примери:
Произволна количина.
Произволно мислење.
3. Што е своеволен, самоволен.
Англиски: self-willed
Употреба: Ретко
Изведенки
произволно прил.
Пример: Зборува произволно.