а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

произнесе

(се) произнесат; произнесам; произнеси, произнесете: произнесов, произнесоа; произнесол, произнесле, произнел; (ќе) произнесев, (ќе) произнесеа; (ќе) ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21271
Каже, изнесе свое мислење.
Англиски: state
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој се произнесе многу пофално.
Комисијата се произнесе по предлогот.
Изведенки
1. произнесува несв.
(се) произнесуваат
2. произнесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК