а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

происход

Види и: исход (м.)
мн. происходи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25463
1. резултат
Англиски: result
Употреба: Книжевен збор
Примери:
происход на незадоволство
2. потекло
Англиски: origin
Употреба: Книжевен збор
Примери:
лица од еврејски происход