а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокасне

прокаснат; прокасни, прокаснете; прокаснав, прокаснаа; прокаснал; прокаснат; (ќе) прокаснев, (ќе) прокаснеа; (ќе) прокаснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56313
Касне набрзина, како било.
Англиски: eat
Примери:
Тој дојде, отспа, прокасна и пак излезе.
Изведенки
прокаснува несв.
прокаснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК