а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокашла

прокашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37123
1. Почне да кашла.
Англиски: cough Албански: kollitet
Примери:
Прокашла уште есента и цела зима не престана, кашлајќи.
Прокашла крв.
2. Кашла кратко време.
Англиски: cough Албански: kollitet shkurt
Примери:
Прокашла неколку дена, но му мина без лекови.
Изведенки
прокашлува несв.
прокашлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК