а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проклетство

мн. проклетства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2827
1. Најжестока осуда, потполно отфрлување на некого.
Англиски: damnation Албански: mallkim
Примери:
Живееше како осаменик, некое проклетство имаше врз него.
2. несреќа, голема мака
Англиски: misfortune Албански: mjerim
Примери:
Проклетство го следеше целиот живот.
3. клетва
Англиски: curse Албански: mallkim, namë
4. Извик при силно негодување.
Англиски: damnation Албански: ofshamë, sharje
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Проклетство!
Изведенки
проклетие ср.
мн. проклетија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК