а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокоба

мн. прокоби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22675
Претчувство, навестување на нешто лошо.
Англиски: premonition
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тешка прокоба.
Гласник на прокобата.