а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокобник

мн. прокобници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што претстскажува, навестува некаква несреќа, зло.
Англиски: pessimist
Изведенки
1. прокобница ж.
мн. прокобници
2. прокобничка ж.
мн. прокобнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК