а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проколне

проколнат; проколни, проколнете; проколнав, проколнаа; проколнал; (ќе) проколнев, (ќе) проколнеа; (ќе) проколнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8457
Фрли клетва некому или на нешто.
Англиски: damn
Примери:
Тој ги проколна своите како најголем душман.
Го проколна денот кога се родил.
Изведенки
1. проколнува несв.
проколнуваат
2. проколнување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК