а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокоментира

прокоментираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12428
Проследи со коментар, со толкување.
Англиски: comment
Примери:
Сите телевизии ја прокоментираа веста.
Тој накусо прокоментира за предлогот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК