а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проконтролира

проконтролираат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши контрола.
Англиски: scrutinize
Примери:
Откако заврши со обработката, ја проконтролира постапката.