а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокопа

прокопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28008
1. Со копање по должина и со некоја длабочина направи нешто (пат, канал, ров).
Англиски: dig Албански: gërmoj, rrëmoj
Примери:
Работниците ја прокопаа улицата, ја менуваа пукната цевка.
За новиот пат го прокопаа ридот.
2. Со копање направи отвор, тунел низ нешто.
Англиски: dig Албански: gryej, gërmoj
Примери:
За да излезат, го прокопале ѕидот.
Изведенки
1. прокопува несв.
прокопуваат
2. прокопување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК