а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокопсаник

мн. прокопсаници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е прокопсан.
Албански: i vlefshëm
2. Тој што е непрокопсан.
Албански: i pavlefshëm
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Се виде што прокопсаник бил.
Изведенки
прокопсаница ж.
мн. непрокопсаници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК