а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокопсан

прокопсаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51134
1. Што е убаво воспитан, морално стабилен, без пороци.
Англиски: well-bred
Примери:
Прокопсан човек.
Прокопсани деца.
2. невоспитан, порочен
Англиски: ill-bred
Употреба: Иронично , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК