а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокопса

прокопсаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33075
1. Не успее во животот; доживее лоша судбина.
Албански: fat të keq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дека се омажи за богат, прокопса.
Ако изучеше, ќе прокопсаше како оние што се без работа.
2. Успее, добро помине во животот.
Албански: jetoj mirë
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. прокопсува несв.
прокопсуваат
2. прокопсување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК