а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокоп

мн. прокопи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31546
1. Тоа што е ископано во земја, во ѕид.
Англиски: duct Албански: zgafellë, trap
Примери:
Од прокопите во ѕидот ѕиркаа кабли.
2. Поголемо вдлабнување на земјата по должина.
Англиски: trench Албански: kanal, hendek
Примери:
Луѓето одвај успеаја да излезат од длабоките прокопи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК