а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокоцка

прокоцкаат; прокоцкал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25039
1. Изгуби во коцкање.
Англиски: gamble away Албански: humb në bigjoz
Примери:
Ја прокоцка куќата.
2. Изневери, пропушти можност.
Англиски: lose Албански: humbas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја прокоцка својата животна шанса.
Тие ја прокоцкаа нашата доверба.
Изведенки
1. прокоцкува несв.
прокоцкуваат
2. прокоцкување ср.
глаг. им.