а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прокура

мн. прокури
Вид збор: Именка, женски род
Полномоштво да се застапува некого, правно застапништво.
Англиски: procuration
Употреба: Правда
Примери:
Тој ќе добие лиценца или прокура.