а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролаже

пролажат
Вид збор: Глагол, свршен
Излаже сосема, потполно, сите.
Англиски: lie
Изведенки
пролажува несв.
пролажуваат
Пример: Ај дома нека нè пролажува, ама сега цел град да го излаже, како ќе излезам на улица?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК