а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролетер

мн. пролетери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7086
Лице без сопствени средства за производство што живее од продажбата на својот труд; наемен работник.
Англиски: proletarian Албански: proleter
Употреба: Економија
Изведенки
1. пролетерка ж.
мн. пролетерки
2. пролетерски прид.
пролетерскиот
Што се однесува или му припаѓа на пролетер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК