а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролет

мн. пролети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 742
1. Едно од годишните времиња меѓу зима и лето.
Англиски: spring Албански: pranverë
Примери:
Рана пролет.
Годинава пролетта задоцни.
Топењето на снеговите ја најавува пролетта.
2. Најубавиот период; убава иднина.
Англиски: spring Албански: pranverë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Пролетта на животот.
Нова политичка пролет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК