а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролог

мн. пролози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34099
1. Воведен дел кон литературно дело.
Англиски: prologue Албански: prolog
Употреба: Литература
2. Вовед во нешто, почеток.
Англиски: prologue Албански: hyrje, parathënie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ова е само пролог, главното допрва доаѓа.
3. Зборник од кратки житија на светци.
Англиски: prologue Албански: prolog, përmbledhje
Употреба: Црковен термин