а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролонгира

пролонгираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40855
1. Продолжи, продолжува рок, важност на договор, меница и сл.
Англиски: prolong Албански: prolongoj, shtyej
Употреба: Економија
Примери:
Соработката продолжува, договорот го пролонгиравме за уште пет години.
2. Продолжи, продолжува траење на нешто.
Англиски: extend Албански: prolongoj
Примери:
Ја пролонгира визата.
Ја пролонгираа изработката на проектот за уште шест месеци.
Изведенки
пролонгирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК